MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Athletics

ASU HALL OF FAME BY YEAR INDUCTED

2012 | 2011 | 2010 |2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1985 | 1984 | 1983 | 1982 | 1981 | 1980 | 1979 | 1978 | 1977 | 1976 | 1975 | No Year Designated

2013
Willie Bloomquist, Baseball, 1997-1999
Reka Cseresnyes, Women's Tennis, 1995-1998
Chris Hanell, Men's Golf, 1993-1997
Todd Heap, Football, 1998-2000
John Jacobs, Baseball, 1957-1960
Eric Larkin, Wrestling, 1999-2003
J.R. Redmond, Football, 1996-1999

2012
Erica Beach, Softball, 1999-2002
Steve Blackford, Wrestling, 1996-2001
Marcus Brunson, Track and Field, 1999-2000
Shante Carver, Football, 1990-1993
Larry Kentera, Football, 1966-1978
Amanda Levens, Women's Basketball, 1999-2002
Jeff Quinney, Men's Golf, 1997-2000
Darryl Rogers, Football, 1980-1984

2011
Adam Archuleta, Football, 1997-2000
Mike Benjamin, Baseball, 1986-1987
Lucy Casarez, Softball, 1979-1982
Kurt Nimphius, Men's Basketball, 1976-1980
Grace Park, Women's Golf, 1998-2000
Townsend Saunders, Wrestling, 1989-1990
Marvel Smith, Football, 1997-1999
Stacey Tullock, Women's Soccer, 1998-2000
Molly Tuter, Women's Basketball, 1994-1997
Fernando Vina, Baseball, 1990

2010
Kellee Booth, Women's Golf, 1995-1999
Amanda Burbridge, Volleyball, 1997-2000
Paul Casey, Men's Golf, 1997-2000
Shawn Charles, Wrestling, 1989-1992
Aaron Cox, Football, 1984-1987
Attila Czene, Men's Swimming, 1999-2000
Eddie House, Men's Basketball, 1996-2000
Dwight Phillips, Track and Field, 1999-2000

2009
Katie Freeland, Women's Gymnastics, 1993-1996
Christine Garner, Volleyball, 1992-1995
Emilee Klein, Women's Golf, 1993-1994
Juan Roque, Football, 1994-1996
Cappi Siefarth, Women's Swimming, 1973-1976
Mike Sodders, Baseball, 1980-1981
Morrison Warren, Football, 1946-1947
Men's Track and Field 4x800 Relay Team
(Eddie Davis, Pete Richardson, Treg Scott, Mike Stahr)

2008
Eric Allen, Football, 1983-1987
Jacinta Bartholomew, Track and Field, 1986-1989
Brandie Burton, Women's Golf, 1989-1990
Lisa Dacquisto, Softball, 1994-1997
Markus Mollica, Wrestling, 1993-1996
Bruce Snyder, Football Head Coach, 1992-2000 (Hall of Distinction)
Pat Tillman, Football, 1994-1997
Jeremy Veal, Men's Basketball, 1995-1998

2007
Bruce Hardy, Football, 1974-1977
Chris Jogis, Badminton, 1984-1987
Gea Johnson, Track and Field, 1987-1990
Ron Johnson, Men's Swimming Coach, 1976-1993 (Hall of Distinction)
Michael Orn, Swimming, 1981-1984
Jake Plummer, Football, 1993-1996
Wendy Ward, Women's Golf, 1992-1995

2006
Todd Demsey, Men's Golf, 1992-1995
Nick Hysong, Track and Field, 1991-1994
Nathan LaDuke, Football, 1987-1990
Cassandra Lander, Women's Basketball, 1979-1983
Paul Lo Duca, Baseball, 1993
Raymond Miller, Wrestling, 1990-1993
Richard "Moon" Mullins - Sports Information Director, 1962-1968, 1972-1980 (Hall of Distinction)
Ann Rowan, Softball, 1988-1991
Claire Schmoyer, Women's Tennis, 1971-1975
Kay Schmoyer, Women's Tennis, 1971-1975
Paul Stovall, Men's Basketball, 1970-1972
Tina Tombs, Women's Golf, 1982-1985

2005
Tina Brinkman, Gymnastics, 1992-1995
Amy Fruhwirth, Women's Golf, 1986-1991
Jim Merrick, Baseball, 1963-1965
Sargis Sargsian, Men's Tennis, 1994-1995
Darren Woodson, Football, 1989-1991

2004
Ryneldi Becenti, Women's Basketball, 1992-1993
Zeke Jones, Wrestling, 1987-1990
Phillippi Sparks, Football, 1990-1991
Clay Westlake, Baseball, 1973-1976
Pamela Wright, Women's Golf, 1986-1988

2003
Mike Davies, Wrestling, 1984-1988
Brenda Calhoun Cash, Track and Field, 1977-1981
Sue Sloan Kelsey, Swimming, 1976-1979, 1980-1981
Dan Hayden, Gymnastics, 1985-1986
Shane Collins, Football & Track and Field, 1988-1991

2002
Mike Kelly, Baseball, 1989-1991
Phil Mickelson, Men's Golf, 1988-1992
Danny Villa, Football, 1984-1986
Jeff Pentland, Baseball, 1966-1968
Dennis Dairman, Basketball, 1962-1965
Larry Armstrong, Basketball, 1959-1962
Pearl Sinn, Golf, 1986-1989
Freddie Williams, Football, 1973-1976
Maicel Malone, Track and Field, 1989-1992
Christy Nore, Volleyball, 1985-1988
Steve Loy, Men's Golf Coach, 1987-1992 (Hall of Distinction)
Linda Vollstedt, Women's Golf Coach, 1980-2001 (Hall of Distinction)

2001
Jay Barrs, Archery, 1983-1984
Kendall Carter, Baseball, 1981-1984
Mark Malone, Football, 1977-1979
Mary Bea Porter, Golf/ Basketball/Volleyball/Softball, 1968-1973
Dan St. John, Wrestling, 1987-1990
Lynda Tolbert, Track and Field, 1986-1990

2000
Alton Lister, Basketball, 1978-1981
Bill Mann, Men's Golf Coach, 1961-1975,1987 (Hall of Distinction)
Lauri Merten, Women's Golf, 1979-1982
Al Nealey, Basketball, 1957-1960
Jodi Rathbun, Basketball/Softball, 1983-1987
Gerald Riggs, Football, 1978-1981

1999
Scott Barclay, Gymnastics, 1976-1978
Barry Bonds, Baseball, 1983-1985
Bobby Douglas, Wrestling Coach, 1974-1992 (Hall of Distinction)
Kathy Escarcega, Softball, 1984-1987
Cathy Gaughan Mant, Women's Golf, 1970-1972
Randall McDaniel, Football, 1984-1987
Eddie Urbano, Wrestling, 1983-85

1998
Jeff Van Raaphorst, Football, 1983-1986
Andy Astbury, Swimming, 1979-1983
Leslie Deniz, Track and Field, 1981-1985
Verl Heap, Basketball, 1942,1945-1948
Billy Mayfair, Golf, 1985-1988
Fred Nelson, Baseball, 1967-1968

1997
Rick Walker, Track and Field, 1974-1977
Danielle Ammaccapane, Women's Golf 1984-87
Vernon Maxwell, Football, 1979-1982
Kim Neal, Gymnastics, 1983-1985
Lisa Zeis, Gymnastics, 1983-1986

1996
Tammy Webb-Leibl, Volleyball, 1983-1986
Ron Brown, Football/ Track and Field, 1979-1982
Jackie Brummer, Gymnastics, 1983-1986
David Fulcher, Football, 1983-1985
Kevin Romine, Baseball, 1981-1982

1995
Jim Carter, Golf, 1981-1984
Cheryl Gibson, Swimming, 1978-1982
Buzz Hayes, Wrestling, 1962-1965
Royce Youree, Basketball, 1956-1958
Luis Zendejas, Football, 1981-1984

1994
Kyle Arney, Track and Field, 1976-1979
Dr. Jim Brock, Baseball Coach, 1972-1994 (Hall of Distinction)
Jim Jeffcoat, Football, 1980-1983
Dr. Fred Miller, Athletic Director, 1971-1980 (Hall of Distinction)
Mike Pagel, Football/Baseball,  1978-1982
Coleen Rienstra Sommer, Track and Field, 1978-1981

1993
Chase Jerry Bright, Track and Field, 1967-1969
Roy Coppinger, Baseball/Basketball, 1951-1953
Don Robinson, Gymnastics Coach, 1969-1993 (Hall of Distinction)
Lisa Stuck, Volleyball, 1980-1983
Charlie Tribble, Wrestling, 1965

1992
Jeri Cameron-Vanyek, Gymnastics 1980-1983
Dan Forsman, Golf 1978-1981
Tom Futch, Football/Basketball/Baseball, 1953-1956
Maryann Graham-Keever, Swimming, 1974-1975
Windlan Hall, Football, 1969-1971

1991
Dwayne Evans, Track and Field, 1980-1981
Bob Kohrs, Football, 1976-1979
Oddibe McDowell, Baseball, 1983-1984
Sheri Norris, Tennis, 1983-1986
Marilyn Rau, Softball, 1971-1972

1990
Heather Farr, Women's Golf, 1983-1985
Mary Littlewood, Softball/Volleyball/Women's Basketball Coach, 1969-1989 (Hall of Distinction)
Rick McKinney, Archery, 1980-1984
John Mistler, Football, 1977-1980
John Pavlik, Baseball, 1964-1966

1989
Art Becker, Basketball, 1962-1964
Kym Hampton, Basketball, 1980-1984
John Harris, Football, 1975-1977
Lerrin Lagrow, Baseball, 1968-1969
Tom Purtzer, Golf, 1970-1973

1988
Lafayette "Fat" Lever, Basketball, 1978-1982
Ria Stalman, Track and Field, 1979-1981
Merle Packer, Badminton Coach, 1967-1984 (Hall of Distinction)
Mike Richardson, Football, 1979-1982
Byron Scott, Basketball, 1979-1983

1987
Alvin Davis, Baseball, 1979-1982
Dan Devine, Football Coach, 1955-1957 (Hall of Distinction)
Chuck LaBenz, Track and Field, 1967-1970
Billy Rosado, Wrestling, 1976-1978
Joe Zuger, Football, 1959-1961

1986
Duffy Dyer, Baseball, 1963-1966
Glenn McMinn Sr., Wrestling, 1965-1967
Jim Montgomery, Football, 1946-1947
Anne Pittman, Women's Tennis Coach, 1954-84 (Hall of Distinction)

1985
Ed Doherty, Football Coach, 1947-1950 (Hall of Distinction)
Ron Freeman, Track and Field, 1966-1969
Luis Lagunas, Baseball, 1963-1965
Alice Miller, Golf, 1974-1978
Clyde Smith, Football Coach, 1952-1954; Athletic Director, 1955-1971 (Hall of Distinction)

1984
Junior Ah You, Football, 1970-71
Gail Amundrud, Swimming, 1978-81
Chris Bando, Baseball, 1975-78
Steve Holden, Football, 1969-72
Sheri Torrance Rhodes, Archery, 1973-76
Dan Severn, Wrestling, 1977-80

1983
Hubie Brooks, Baseball, 1977-1978
Benny Garcia, Track and Field, 1953-1956
Rudy Lavik, Administrator, 1933-1949
Tony Lorick, Football, 1961-1963
Ben Malone, Football, 1971-1973
Mike Morley, Golf, 1964-1968
Carrie Morrison, Badminton, 1977-1979
Peggy Tosdal, Swimming, 1974-1979

1982
Bill Kajikawa, Football Coach, 1937-1979 (Hall of Distinction)
Donn Kinzle, Administrator, 1946-1952 (Hall of Distinction)
Margaret Klann, Archery Coach, 1955-1976 (Hall of Distinction)
Frank Kush, Football Coach, 1958-1979 (Hall of Distinction)
Ned Wulk, Basketball Coach, 1957-1982 (Hall of Distinction)

1981
Melissa Belote, Swimming, 1975-1977
George Boutell, Golf, 1965-1967
Al Harris, Football, 1975-1978
John Jankans, Football, 1952-1955
Roye Oliver, Wrestling, 1975-19790
Sterling Slaughter, Baseball, 1961-1963
Craig Swan, Baseball, 1969-1972
Carole Cheuvront Clark, Archery, 1977-1980

1980
Jane Bastanchury, Women's Golf, 1966-1968
Hascall Henshaw, Football, 1938-1940
Carol Jurn, Archery, 1971-1974
Lenny Randle, Baseball/Football, 1968-1970
Roger Schmuck, Baseball, 1970-1971
Libby Tullis Swimming, 1972-1975
Sally Tuttle Swimming, 1973-1976
Mens Track and Field Team, 1977
(Gary Burl, Gerald Burl, Clifton McKenzie, Tony Darden, Herman Frazier)


1979
Ben Hawkins, Football, 1965
Larry Gordon, Football, 1975
Tony Cerkvenik, Basketball, 1961-1964
Alex Henderson, Track and Field, 1960
Bob Gilder, Golf, 1972-1974
Frank Covelli, Track and Field, 1962-1963
John Jefferson, Football, 1977
Bob Horner, Baseball, 1976-1978
Art Malone, Football 1967-1969
Ann Peterson Scheer, Diving, 1966-1968
Wayne "Ripper'' Pitts, Football, 1940
Gary Alexander, Gymnastics, 1971-1975


1978
Howard Twitty, Golf, 1970-1972
Eddie Bane, Baseball, 1971-1973
Leon Burton, Football, 1955-1958
Jon Cole, Track and Field, 1963-1966
Herman Frazier, Track and Field, 1975-1977
Larry Gura, Baseball, 1967-1969
Charles Haigler, Football, 1896-1902
Freddie Lewis, Basketball, 1964-1966
Paul Ray Powell, Football/Baseball, 1967-1969
Ron Pritchard, Football, 1966-1968
Jean Stephenson, Archery, 1974-1976

1977
Floyd Bannister, Baseball, 1970-1972
Bob Breunig, Football, 1971-1975
Kent Brown, Gymnastics, 1972-1975
Kendis Moore Drake, Swimming, 1967-1971
Mike Haynes, Football, 1972-1976
Dave Graybill, Football/Basketball/Baseball, 1953-1957
Margie Wood Law, Softball, 1953-1957
Kenny Landreaux, Baseball, 1974-1976
Bobby Mulgado, Football, 1954-1958
Mark Murro, Track and Field, 1968-1971
Mona Plummer, Women's Swimming Coach/Administrator, 1957-1979 (Hall of Distinction)

1976
Alan Bannister, Baseball, 1970-1972
Chris Evans, Gymnastics, 1963-1964
Gary Gentry, Baseball, 1967
Carol Sorenson, Golf, 1960-1964
Jan Henne Hawkins, Swimming, 1968-1972
J.D. Hill, Football, 1967-1968
John Henry Johnson, Football, 1952
Sue Annis Kellogg, Badminton, 1970-1972
Bill Miller, Track and Field, 1948-1951
Maurice Peoples, Track and Field, 1972-1973
Keith Russell, Diving, 1967-1968
Judy Severance, Archery, 1964-1967
Jerry Smith, Football, 1963-1964

1975


Sal Bando, Baseball, 1964-1965
Joe Caldwell, Basketball, 1961-1964
Joanne Gunderson Carner, Golf, 1957-1961
Henry Carr, Track and Field, 1962-1964
Curley Culp, Football/Wrestling, 1964-1968
Woody Green, Football, 1971-1973
Patsy Willard Heckel, Diving, 1960-1964
Lionel Hollins, Basketball, 1973-1975
Reggie Jackson, Baseball, 1966
Steve Lieberman, Archery, 1971-1974
Margaret Peggy Michel, Tennis, 1968-1972
Rick Monday, Baseball, 1965
Paula Miller Noel, Softball, 1971-1973
Norris Steverson, Football, 1929-1931
Charley Taylor, Football, 1960-1963
Danny White, Football, 1971-1973
Wilford "Whizzer" White, Football 1947-1950
Ulis Williams, Track and Field, 1962-1965
Bernie Wrightson, Diving 1962-1966
Men's Track and Field Team (Mike Barrick, Henry Carr, Ron Freeman, Ulis Williams)


No Year Designated...Cannot Find
Sean "Baldy" Castillo, Track and Field Coach, 1953-1979 (Hall of Distinction)
Pam Richmond Champagne, Tennis, 1968-1971
Jerry Maddox, Baseball, 1973-1975
Bobby Winkles, Baseball Coach, 1959-1971

 

Arizona State Sun Devils Athletics
Mini Plans
Baseball Flex Plans