MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Courtesy: Sun Devil Athletics
Five Wrestlers Podium At Keystone Classic
Courtesy: Sun Devil Athletics
Release: 11/24/2013
Send Mail Print RSS

PHILADELPHIA, Pa.—The Arizona State wrestling team posted a strong effort at Sunday’s Keystone Classic, with five Sun Devils recording podium finishes, including redshirt junior Kyle Colling’s championship in the heavyweight bracket.

As the No. 3 seed, Colling started the day with a tech fall victory over Harvard’s David Ng before he pinned No. 6 seed Denzel Dejournette of Appalachian St in 5:53. The Arcade, N.Y. native then pinned Pittsburgh’s Mike Gregory in 1:57 before he defeated the No. 1 seed and No. 9-ranked (AWN) Adam Chalfant of Indiana for the heavyweight title.

Colling is now 8-0 this season, and is the only undefeated Sun Devil in both duals and tournaments.

At 174, redshirt junior Kevin Radford, the No. 4 seed of the bracket, dropped only one match on the day for a third-place finish, defeating No. 5 seed Colin Hedash of Appalachian State in a 7-3 decision. Radford also defeated the No. 6 seed, Connor Brennan of Rider in a 3-1 decision before taking down the No. 3 seed, Mike Dessino of Bloomsburg in a 3-2 decision.

Radford’s win over Dessino comes two days after he dropped a 6-4, sudden victory decision in Friday’s dual at Bloomsburg.

The Sun Devils’ second third-place finish came at 184 as sophomore Blake Stauffer made his debut this season as the No. 5 seed. After falling to Harvard’s No. 4 seed Cameron Croy in the second round in a 4-1 decision, Stauffer defeated him in the third-place rematch in a 6-2 decision.

At 165, sophomore Ray Waters tallied four wins on the day for a fourth-place overall finish. Waters racked up two pins and a major decision on the day, defeating Matthew Rubin of Boston University in 6:12 and Harvard’s Colton Peppleman in 3:49. Waters’ major decision came in the third round of the consolation bracket as he defeated No. 5 seed Zac Strickland of Appalachian State, 12-4.

Sophomore Matt Kraus placed fifth in the 141 bracket as he recorded a 6-2 record on the day, the most wins for any Sun Devil, for a fifth place finish. Kraus picked up a 3-2 decision over American’s Tom Page before falling to the consolation bracket, where he picked up three decisions and one major decision over Indiana’s Trevor Moody (10-1) en route to the match for fifth overall.

As a team, the Sun Devils picked up 84 points for fifth. Bloomsburg came in first with 117 points on the day.

ASU is back in action on the first weekend of December, traveling to Las Vegas on Dec. 6-7 for the Las Vegas Invite.

Complete Results

125 - Ares Carpio (1-2)
First Round: Lost to (3) Robert Deutsch (Rider): Maj, 12-0
Consolation 1st Round: Def. Sean Boylan (Bloomsburg): Dec 6-2
Consolation 2nd Round: Lost to (5) Joe Duca (Indiana): Dec 11-8

133 - Coltin Fought (0-2)
First Round: Lost to Esteban Gomez-Rivera (American): Dec 2-1
Consolation 1st Round: Lost to Derrick Nelson (Pittsburgh); Fall 4:49

141 - Matt Kraus (6-2, Fifth Place)
First Round: Def. Tom Page (American): Dec 3-2
Second Round: Lost to Todd Preston (Harvard): Dec, 5-3
Consolation 2nd Round: Def. Eric Friedman (Pennsylvania): Dec 9-3
Consolation 3rd Round: Def. Trevor Moody (Indiana): Maj 10-1
Consolation 4th Round: Def. Derek Goodwin (Bloomsburg): Dec 4-0
Consolation 5th Round: Def. Jake Keller (Pittsburgh): Dec 2-1
Consolation 6th Round: Lost to (2) Tyler Scotton (Boston U): Dec 5-4
Fifth Place Match: Def. (1) Pat Greco (Northwestern): FW

149 - Preston McCalmon (2-2)
First Round: Def. Cole Moseley (American): Dec 1-0
Second Round: Def. Andrew Kaluzny (Pittsburgh): Dec 8-1
Third Round: Lost to (1) Bryce Busler (Bloomsburg): Dec 6-0
Consolation 4th Round: Lost to Kurtis Becker (Bloomsburg): Dec 5-4

149 - Nathan Hoffer (1-2)
First Round: Def. Matt Hick (Bloomsburg): Maj 13-4
Second Round: Lost to (3) Dylan Cottrell (Appalachian St.): Dec 8-1
Consolation 2nd Round: Lost to Kurtis Becker (Bloomsburg): Fall 0:28

157 – (4) Joel Smith (1-2)
First Round: Bye
Second Round: Lost to Dylan Marriott (Northwestern): Dec 7-5
Consolation 2nd Round: Def. Daniel Luty (Campbell): Fall 4:03
Consolation 3rd Round: Lost to Kevin Hartnett (Bloomsburg): Maj 16-7

157 – Nick Rex (2-2)
First Round: Def. Kevin Hartnett (Bloomsburg): Dec 9-5
Second Round: Lost to (6) Ben Sullivan (Northwestern): Dec 6-5
Consolation 2nd Round: Def. Nick Hall (Appalachian St): Dec 6-0
Consolation 3rd Round: Lost to Cole Sheptock (Pittsburgh): T1.5; 16-0; 4:58

165 – James Brundage (0-2)
First Round: Lost to (1) Josh Veltre (Bloomsburg): Dec 5-2
Consolation 1st Round: Lost to Colton Peppleman (Harvard): Dec 9-8

165 – Ray Waters (4-2, Fourth Place)
First Round: Def. Matthew Rubin (Boston U.): Fall 6:12
Second Round: Lost to (2) Pierce Harger (Northwestern): Dec 6-0
Consolation 2nd Round: Def. Colton Peppleman (Harvard): Fall 3:49
Consolation 3rd Round: Def. (5) Zac Strickland (Appalachian St): Maj 12-4
Consolation 4th Round: Def. Casey Kent (Pennsylvania): FW
Third/Fourth Place: Lost to (2) Harger (Northwestern): Dec 6-0

174 – (4) Kevin Radford (4-1, Third Place)
First Round: Bye
Second Round: Def. Bradley Wukie (Pennsylvania): Dec 3-1
Third Round: Def. (5) Colin Hedash (Appalachian State): Dec 7-3
Fourth Round: Lost to (1) Leroy Munster (Northwestern): Dec 3-1
Consolation 6th Round: Def. (6) Connor Brennan (Rider): Dec 3-1
Third/Fourth Place: Def. (3) Mike Dessino (Bloomsburg): Dec 3-2

184 – (5) Blake Stauffer (5-1, Third Place)
First Round: Def. Sam Shirey (Bloomsburg): Dec 5-1
Second Round: Lost to (4) Cameron Croy (Harvard): Dec 4-1
Consolation 2nd Round: Def. Kaleb Forrest (Appalachian St): Dec 1-0
Consolation 3rd Round: Def. Aaron Rothwell (Pittsburgh): T1.5:16-0;3:54
Consolation 4th Round: Def. (3) Clint Morrison (Rider): FW
Third/Fourth Place: Def. (4) Cameron Croy (Harvard): Dec 6-2

184 – Wesley Moore (2-2)
First Round: Def. Tyrece Jones (Appalachian St): Fall 6:50
Second Round: Lost to (2) Lucas Sheridan (Indiana): Fall 1:11
Consolation 2nd Round: Def. Ville Heino (Campbell): Dec 5-4
Consolation 3rd Round: Lost to Sam Shirey (Bloomsburg): D;4-2;TB2

197 – Luke Bean (0-2)
First Round: Lost to (4) Alex Polizzi (Northwestern): Dec 6-0
Consolation 1st Round: Lost to Harrison Cook (Pennsylvania): Dec 3-2

197 – Josh DaSilveira (2-2)
First Round: Lost to (2) Daniel Mitchell (American): Dec 6-1
Consolation 1st Round: Def. Garrett Goldman (Indiana): Dec 3-1
Consolation 2nd Round: Def. TJ Hohendal (Indiana): T1.5:19-3;4:43
Consolation 3rd Round: Lost to (5) Donald McNeil (Rider): Fall 5:41

HWT – (3) Kyle Colling (4-0, HWT Champion)
First Round: Def. David Ng (Harvard): T1.5;15-0;7:00
Second Round: Def. (6) Denzel Dejournette (Appalachian St): Fall 5:53
Semifinal Round: Def. Mike Gregory (Pittsburgh): Fall 1:57
Final Round: Def. (1) Adam Chalfant (Indiana): D;3-1;TB

 

Arizona State Sun Devils Wrestling
advertisement
Sun Devil Mail
SDXP
Inferno
Maroon Bundle
Sun Devil Club Fall Campaign
Maroon & Gold Scrimmage
Maroon Bundle
return and advance
Mini Plans
Baseball Flex Plans
MBB Ticket Packages