MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Athletics
ASU/USTCA Invitational Results
Courtesy: Sun Devil Athletics
Release: 06/21/1999
Send Mail Print RSS
Related Links

March 21, 1998

Men's Final Team Results

  1    Kansas (m)                       199
  2    Iowa (m)                         173
  3    Arizona State (m)                151
  4    George Mason (m)                  62

WOMEN'S TEAM RESULTS

  1    Arizona State (w)                170.5
  2    Kansas (w)                       165
  3    Iowa (w)                         120.5
  4    George Mason (w)                 116


INDIVIDUAL RESULTS

 Men's Hammer, 1                       
FINAL RESULTS
1. Mika Laiho (Arizona State (m)) 70.90 (232-07.0);  2. Scott Russell (Kansas (m)) 52.54 (172-04.0);  3.
 Darin Schmitz (Kansas (m)) 49.29 (161-08.0);  4. Alex Smith (Iowa (m)) 48.49 (159-01.0);  5. Chris Cassata
 (Iowa (m)) 45.59 (149-07.0);  6. Jared Schrieber (Arizona State (m)) 29.93 (98-02.0);

Men's Javelin, 1                      
FINAL RESULTS
1. Jared Schrieber (Arizona State (m)) 70.02 (229-09.0);  2. Scott Russell (Kansas (m)) 67.84 (222-07.0);  3.
 Dan Ralph (Iowa (m)) 65.06 (213-05.0);  4. Kevin Davis (Kansas (m)) 61.78 (202-08.0);  5. Mika Laiho
 (Arizona State (m)) 54.60 (179-02.0);

Men's Long Jump, 1                    
FINAL RESULTS
1. Maurice Wignall (George Mason (m)) 7.68 (25-02.5);  2. Bashir Yamini (Iowa (m)) 7.52 (24-08.25);  3.
 Marcus Scheid (Kansas (m)) 7.28 (23-10.75);  4. Anthony Hazard (Arizona State (m)) 7.27 (23-10.25);  5.
 Lester Smith (Kansas (m)) 7.17 (23-06.25);  6. Jermaine Mason (George Mason (m)) 6.98 (22-11.0);  7. Troy Linder
 (Arizona State (m)) 6.98 (22-11.0);  8. Tim Dodge (Iowa (m)) 6.20 (20-04.25);

Men's Discus, 1                       
FINAL RESULTS
1. Jeremy Allen (Iowa (m)) 58.00 (190-03.0);  2. Scott Russell (Kansas (m)) 50.68 (166-03.0);  3. Chris Cassata
 (Iowa (m)) 46.26 (151-09.0);  4. Victor Leyva (Arizona State (m)) 45.70 (149-11.0);  5. Darin Schmitz (Kansas (m))
 45.66 (149-10.0);  6. Jon Bonk-Vasko (Arizona State (m)) 34.58 (113-05.0);

Men's Pole Vault, 1                    
FINAL RESULTS
1. Colby Miller (Kansas (m)) 4.57 (15-00.0);

Men's Shot Put, 1                      
FINAL RESULTS
1. Steve English (Iowa (m)) 16.67 (54-08.25);  2. Alex Smith (Iowa (m)) 15.39 (50-06.0);  3. Scott Russell
 (Kansas (m)) 14.55 (47-09.0);  4. Darin Schmitz (Kansas (m)) 14.20 (46-07.25);  5. Jared Schrieber
 (Arizona State (m)) 12.20 (40-00.5);  6. Jon Bonk-Vasko (Arizona State (m)) 12.01 (39-05.0);

Men's Triple Jump, 1                   
FINAL RESULTS
1. Lester Smith (Kansas (m)) 15.04 (49-04.25);  2. Asha Porter (George Mason (m)) 14.82 (48-07.5) w: +2.80;  3.
 Marcus Scheid (Kansas (m)) 14.64 (48-00.5);  4. Maurice Lee (Arizona State (m)) 12.42 (40-09.0);

Men's High Jump, 1                     
FINAL RESULTS
1. Damion Turner (Iowa (m)) 1.98 (6-06.0);  2. Jon Bonk-Vasko (Arizona State (m)) 1.93 (6-04.0);  3. Andy Morris
 (Kansas (m)) 1.93 (6-04.0);  4. Maurice Lee (Arizona State (m)) 1.88 (6-02.0);  5. Chip Malmstrom (Kansas (m))
 1.68 (5-06.0);

Men's 3000m SC, 1                      
FINAL RESULTS
1. Riconda Amezeua (Kansas (m)) 9:12.17;  2. Andy Tate (Kansas (m)) 9:13.26;  3. Chad Schwittern (Iowa (m))
 9:25.07;  4. David Grex (Arizona State (m)) 10:11.48;  5. Matt Sexauer (Arizona State (m)) 10:38.24;



Men's 400m Relay, 1                    
FINAL RESULTS
1. (Iowa (m)) 40.21;  2. (George Mason (m)) 40.73;  3. (Arizona State (m)) 40.98;  4. (Kansas (m)) 41.60;


Men's 1500m, 1                         
FINAL RESULTS
1. Ari Rodriguez (Arizona State (m)) 3:51.09;  2. Zoltan Raffai (George Mason (m)) 3:52.80;  3. Kevin McGinn
 (Kansas (m)) 3:55.84;  4. Mike Bakker (Iowa (m)) 3:56.56;  5. Michael Layne (Iowa (m)) 3:59.44;  6. Craig Hettche
 (Kansas (m)) 4:02.50;  7. David Burke (Arizona State (m)) 4:04.47;


Men's 110m Hurdles, 1                  
FINAL RESULTS
1. Dion Trowers (Iowa (m)) 14.09;  2. Tony Branch (Iowa (m)) 14.58;  3. Eric Patterson (Kansas (m)) 14.59;  4.
 Robert Hamm (Kansas (m)) 14.89;  5. Jon Bonk-Vasko (Arizona State (m)) 15.76;  6. Josh Bovell (George Mason (m))
 16.11;


Men's 400m, 1                          
FINAL RESULTS
1. Edward Rozell (Iowa (m)) 47.41;  2. Tony Berrian (Arizona State (m)) 47.56;  3. Jabari Wamble (Kansas (m))
 47.60;  4. Francis Ogala (George Mason (m)) 47.90;  5. Andy Morris (Kansas (m)) 47.95;  6. Peter Eischeid
 (Iowa (m)) 48.42;  7. LaVell R-Blanchard (Arizona State (m)) 48.95;


Men's 100m, 1                          
FINAL RESULTS
1. Barry Douglas (George Mason (m)) 10.65;  2. Bashir Yamini (Iowa (m)) 10.68;  3. Tywanne Aldridge (Kansas (m))
 10.75;  4. Brian Raspberry (Arizona State (m)) 10.83;  5. Merrill Coleman (Iowa (m)) 11.04;  6. David Cooksey
 (Kansas (m)) 11.19;  7. Jermaine Mason (George Mason (m)) 11.51;

Men's 800m, 1                          
FINAL RESULTS
1. Jim Donovan (Iowa (m)) 1:52.18;  2. Vondre Armour (Arizona State (m)) 1:52.22;  3. Doug Klepper (Kansas (m))
 1:57.34;  4. Phillip Prince (Arizona State (m)) 1:59.97;  5. Craig Hettche (Kansas (m)) 2:04.49;

Men's 400m IH, 1                       
FINAL RESULTS
1. Monte Raymond (Iowa (m)) 51.61;  2. David Henderson (Kansas (m)) 54.54;  3. Robert Hamm (Kansas (m)) 57.37;

Men's 200m, 1                          
FINAL RESULTS
1. Chris Davis (Iowa (m)) 21.46;  2. Eniak Mpwo (Arizona State (m)) 21.53;  3. Tim Dodge (Iowa (m)) 21.60;  4.
 Tywanne Aldridge (Kansas (m)) 21.80;  5. David Cooksey (Kansas (m)) 22.26;  6. Jermaine Mason (George Mason (m))
 22.28;  7. Brian Raspberry (Arizona State (m)) 22.36;  8. Brent Elliott (George Mason (m)) 23.53;


Men's 3000m, 1                         
FINAL RESULTS
1. Matt Repak (Arizona State (m)) 8:24.58;  2. Jerry Pullins (Kansas (m)) 8:24.82;  3. Dan McKay (George Mason (m))
 8:31.21;  4. Paul Sarris (Iowa (m)) 8:32.82;  5. Ari Rodriguez (Arizona State (m)) 8:40.61;  6. Kevin McGinn
 (Kansas (m)) 8:41.62;  9. David Burke (Arizona State (m)) 9:24.65;


Men's 1600m Relay, 1                   
FINAL RESULTS
1. (Iowa (m)) 3:07.73;  2. (Arizona State (m)) 3:14.57;  3. (Kansas (m)) 3:19.26;


Women's Hammer, 1                     
FINAL RESULTS
1. Lisa Beran (Kansas (w)) 48.30 (158-05.0);  2. April Kockrow (Kansas (w)) 47.75 (156-08.0);  3. Meg Maurer
 (Iowa (w)) 44.15 (144-10.0);  4. Kerri Blackstone (Iowa (w)) 43.73 (143-06.0);  5. Adrienne Judie
 (Arizona State (w)) 24.72 (81-01.25);  6. Elena Beltran (Arizona State (w)) 18.90 (62-00.25);

Women's Javelin, 1                     
FINAL RESULTS
1. Charity Amama (Arizona State (w)) 48.08 (157-09.0);  2. Candy Mason (Kansas (w)) 44.30 (145-04.0);  3.
 Betsy Cordell (Kansas (w)) 40.84 (134-00.0);  4. Maris Doty (Arizona State (w)) 31.00 (101-08.0);

Women's Pole Vault, 1                  
FINAL RESULTS
1. Andrea Branson (Kansas (w)) 3.35 (10-11.75);  2. Candy Mason (Kansas (w)) 2.74 (8-11.75);

Women's Long Jump, 1                  
FINAL RESULTS
1. Angie Brown (George Mason (w)) 5.86 (19-02.75);  2. Candy Mason (Kansas (w)) 5.80 (19-00.25);  3. Erika Johnson
 (Arizona State (w)) 5.17 (16-11.5);  4. Kacey Childs (Iowa (w)) 5.10 (16-08.75);  5. Amber Mounday (Kansas (w))
 5.05 (16-06.75);  6. Maris Doty (Arizona State (w)) 4.76 (15-07.25);


Women's Shot Put, 1                    
FINAL RESULTS
1. April Kockrow (Kansas (w)) 13.94 (45-09.0);  2. Marlea Woodman (Kansas (w)) 13.20 (43-03.75);  3. Meg Maurer
 (Iowa (w)) 13.20 (43-03.75);  4. Adrienne Judie (Arizona State (w)) 12.45 (40-10.25);  5. Kerri Blackstone
 (Iowa (w)) 10.86 (35-07.75);  6. Elena Beltran (Arizona State (w)) 8.45 (27-08.75);


Women's High Jump, 1                   
FINAL RESULTS
1. Fiona Daly (Arizona State (w)) 5-09.0;  2. Becky Kaza (Iowa (w)) 5-05.0;  3. Candy Mason (Kansas (w)) 5-05.0;
4. Maris Doty (Arizona State (w)) 5-03.0;  4. Julie Gallery (Iowa (w)) 5-03.0;  6. Amber Mounday (Kansas (w))
 5-01.0;


Women's Discus, 1                      
FINAL RESULTS
1. Lisa Beran (Kansas (w)) 46.84 (153-08.0);  2. Marlea Woodman (Kansas (w)) 46.56 (152-09.0);  3. Meg Maurer
 (Iowa (w)) 44.14 (144-10.0);  4. Adrienne Judie (Arizona State (w)) 35.68 (117-01.0);  5. Elena Beltran
 (Arizona State (w)) 26.80 (87-11.0);


Women's Triple Jump, 1                 
FINAL RESULTS
1. Fiona Daly (Arizona State (w)) 11.66 (38-03.25);  2. Andrea Branson (Kansas (w)) 11.02 (36-02.0);  3.
 Kacey Childs (Iowa (w)) 10.99 (36-00.75);  4. Erika Johnson (Arizona State (w)) 10.97 (36-00.0);


Women's 3000m, 1                       
FINAL RESULTS
1. Michaela McClure (Iowa (w)) 10:15.97;  2. Mandy Vitense (Iowa (w)) 10:21.11;  3. Amy Maciasek
 (Arizona State (w)) 10:28.52;  4. Lynn LoPresti (Kansas (w)) 10:33.25;  5. Shannon Houseman (Arizona State (w))
 10:36.45;  6. Emily Miles (Kansas (w)) 11:00.77;  7. Jehan Jones (George Mason (w)) 11:38.82;  9. Kristin Hawking
 (Arizona State (w)) 11:22.83;


Women's 400m Relay, 1                  
FINAL RESULTS
1. (George Mason (w)) 45.39;  2. (Arizona State (w)) 45.52;  3. (Iowa (w)) 46.18;  4. (Kansas (w)) 47.52;



Women's 100m Hurdles, 1                
FINAL RESULTS
1. Renea Jordan (George Mason (w)) 14.08;  2. Colleen Prendergast (Iowa (w)) 14.20;  3. Paula Ruen (Iowa (w))
 14.43;  4. Nyjla Littlejohn (George Mason (w)) 14.67;  5. Erika Hamel (Kansas (w)) 15.10;  6. Amber Mounday
 (Kansas (w)) 15.28;



Women's 400m, 1                        
FINAL RESULTS
1. Joronda White (Arizona State (w)) 53.30;  2. Michelle Ballentine (George Mason (w)) 53.37;  3. Arlaina Davis
 (Arizona State (w)) 54.97;  4. Stacey Bynoe (Iowa (w)) 56.55;  5. Sherre-Khan Blackmon (Kansas (w)) 57.70;  6.
 Cari Hoeman (Iowa (w)) 58.61;  7. Becky Arugunes (George Mason (w)) 59.46;  8. Donneta Pickens (Kansas (w))
 1:00.66;



Women's 100m, 1                        
FINAL RESULTS
1. Cydonie Mothersill (George Mason (w)) 11.53;  2. Dawnyell Linder (Arizona State (w)) 11.63;  3. Erica Broomfield
 (Iowa (w)) 11.80;  4. Tamra Montgomery (Kansas (w)) 12.09;  5. Christie Winkle (Arizona State (w)) 12.21;  6.
 Lakeya Boatright (Iowa (w)) 12.31;  7. Armenta Crosby (George Mason (w)) 12.35;  8. Misty Bruna (Kansas (w))
 12.55;



Women's 800m, 1                        
FINAL RESULTS
1. Amina Amaddah (George Mason (w)) 2:12.98;  2. Priscilla Hein (Arizona State (w)) 2:13.27;  3. Jennifer Bridgeman
 (Arizona State (w)) 2:14.94;  4. Tamika Coombs (George Mason (w)) 2:18.90;  5. Katrina Roundtree
 (George Mason (w)) 2:19.52;  6. Tuleshia Rogers (Kansas (w)) 2:20.85;  7. Diane Heffernan (Kansas (w)) 2:25.08;


Women's 400m IH, 1                     
FINAL RESULTS
1. Michelle Burgher (George Mason (w)) 1:01.55;  2. Ruqayya Raheem (Iowa (w)) 1:04.50;  3. Renea Jordan
 (George Mason (w)) 1:05.76;  4. Molly Ward (Kansas (w)) 1:09.9;



Women's 200m, 1                        
FINAL RESULTS
1. Dawnyell Linder (Arizona State (w)) 23.71;  2. Allie Watson (George Mason (w)) 24.46;  3. Arlaina Davis
 (Arizona State (w)) 24.53;  4. Kim Baldwin (George Mason (w)) 24.74;  5. Tamra Montgomery (Kansas (w)) 24.75;  6.
 Lakeya Boatright (Iowa (w)) 25.03;  7. Medinah Hazim (Kansas (w)) 25.54;



Women's 1500m, 1                      
FINAL RESULTS
1. Priscilla Hein (Arizona State (w)) 4:33.43;  2. Jessi Loner (George Mason (w)) 4:35.23;  3. Amanda Markland
 (Arizona State (w)) 4:45.77;  4. Diane Heffernan (Kansas (w)) 4:48.09;  5. Megan McCormick (George Mason (w))
 4:49.44;  6. Mandy Vitense (Iowa (w)) 4:51.76;  7. Emily Miles (Kansas (w)) 4:58.17;  8. Maggie Griffin (Iowa (w))
 5:23.60;  9. Kelly MacDonald (Arizona State (w)) 4:46.44;  10. Christina Seifert (Kansas (w)) 5:19.15;

Women's 1600m Relay, 1                 
FINAL RESULTS
1. (Arizona State (w)) 3:41.10;  2. (Kansas (w)) 3:48.86;  3. (George Mason (w)) 3:49.87;  4. (Iowa (w)) 3:53.54;
Arizona State Sun Devils Athletics
advertisement
Sun Devil Mail
SDXP
Inferno
Sun Devil Club Fall Campaign
SDXP
Mini Plans
Baseball Flex Plans
MBB Ticket Packages