MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Athletics
Olympians by: Medals | Nation Represented | Sport/Event | Year Competed
ASU OLYMPIANS BY YEAR
Updated Prior to 2012 London Olympics
2012 London Olympiad (London, England)    | BACK TO TOP
Alcorn, Kyle USA Track & Field 3,000m Steeple
Benedetti, Micky Italy Diving 3m springboard
Boateng, Eric Great Britain Basketball  
Campbell, Kelsey USA Wrestling 59kg freestyle
Davila, Desiree USA Marathon  
Diogu, Ike Nigeria Basketball  
Harden, James USA Basketball  
Hastings, Amy USA Track & Field 10,000m
Jones, Zeke USA Wrestling Men's Freestyle Coach
LePeilbet, Amy USA Soccer  
McCormick, Riley Canada Diving 10m platform
Nevo, Gal Israel Swimming 200m IM
Sanford, Donald Israel Track & Field 400m dash
Webster, Rowie Australia Water Polo  
Whiting, Ryan USA Track & Field Shot Put
Williamson, Alison Great Britain Archery  
       
2008 Beijing Olympiad (Beijing, China)    | BACK TO TOP
Amoo, Seth Ghana Track & Field 200m dash (33rd)
Banda, Lewis Zimbabwe Track & Field 400m dash (47th)
Blaha, Constantin Austria Diving 3m springboard (22nd)
Bradshaw, Mark Finland Diving Coach
Chasson, Mike Kuwait Swimming Coach
Cvitkovic, Ante Croatia Swimming 400 medley relay (12th)
Eggers, Elina Sweden Diving 10m platform (12th)
Johnson, Jacquelyn USA Track & Field Heptathlon (DNF)
Madwa, Mohammed Kuwait Swimming  
McCormick, Riley Canada Diving 10m platform (16th)
Nevo, Gal Israel Swimming  
Phillip, Joel Grenada Track & Field 400m dash (39th)
Puhakka, Joona Finland Diving 3m springboard (13th) 
Quinley, Trevell USA Track & Field Long Jump (19th)
Redhage, Shawn Australia Basketball (Eliminated in quarterfinals)
Wells, Linda Netherlands Softball Assistant Coach
Williamson, Alison Great Britain Archery Individual (17th), Team (4th)
Ian McLeod USA Swimming  
Casey Smith USA Basketball athletic trainer (men)
 
2004 Athens Olympiad (Athens, Greece)   | BACK TO TOP
Banda, Lewis Zimbabwe Track & Field 400m dash (9th)
Banovic, Petra Croatia Swimming 200m freestyle (32nd), 200m IM (25th)
Bradshaw, Mark Finland Diving  
Campbell, Michael Jamaica Track & Field 4x400m relay (DQ in first round)
Chasson, Mike Egypt Swimming  
Farnworth, Stacey Greece Softball  
Hussein, Ahmed Egypt Swimming

100m backstroke (31st),

200m backstroke (31st)

Jones, Zeke USA Wrestling Freestyle Coach
Kolozar, David Hungary Swimming 200m butterfly (25th)
Kovacs, Agnes Hungary Swimming

100m breast (10th), 200m breast (5th),

200m IM (4th)

Meadows, Gavin Great Britain Swimming 800m freestyle relay (4th)
Phillips, Dwight USA Track & Field Long Jump (Gold)
Puhakka, Joona Finland Diving 3m springboard (14th)
Sargsian, Sargis Armenia Tennis Individual (second round)
Saunders, Townsend USA Wrestling WomenÕs Freestyle Coach
Szigeti, Florencia Argentina Swimming

50m freestyle (37th), 100m freestyle (28th),

200m freestyle (25th)

Wells, Linda Greece Softball  
Williamson, Alison Great Britain Archery Individual (Bronze)
 
2000 Sydney Olympiad (Sydney, Australia)   | BACK TO TOP
Abal, Pablo Argentina Swimming 100m butterfly (28th), 400m medley relay (18th)
Adel, Carolyn Surinam Swimming 200m IM (22nd), 400m IM (22nd)
Banovic, Petra Croatia Swimming 200m freestyle (36th), 200m backstroke (34th)
Bera, Richard Indonesia Swimming 50m freestyle (42nd), 100m freestyle (37th)
Czene, Atilla Hungary Swimming 200m IM (4th), 800m freestyle relay (10th)
Delgado, Felipe Ecuador Swimming 100m freestyle (56th)
Delgado, Robert Ecuador Swimming 100m butterfly (46th), 200m butterfly (43rd)
Fagernes, Pal Arne Norway Track & Field  
Hussein, Ahmed Egypt Swimming 200m backstroke (36th)
Hutchison, Chad Canada Swimming

50 free (DQ), 100 free (29th),

400 free relay (13th), 400 med relay (6th)

Hysong, Nick USA Track & Field Pole Vault (Gold)
Johansson, Camilla Sweden Swimming 100m backstroke (31st), 400m medley relay (10th)
Kovacs, Agnes Hungary Swimming 100m breaststroke (5th), 200m breaststroke (Gold)
Mesa-Rodriguez, Ivan Panama Swimming 100m breaststroke (44th)
Murphy, Pat Netherlands Baseball  
Phillips, Dwight USA Track & Field  
Puhakka, Joona Finland Diving 3m springboard (30th)
Sanchez, Francisco Venezuela Swimming 100m freestyle (50th), 100m butterfly (29th)
Sargsian, Sargis Armenia Tennis Singles (first round)
Szigeti, Florencia Argentina Swimming 100m freestyle (23rd), 200m freestyle (DQ)
Williamson, Alison Great Britain Archery  
 
1996 Atlanta Olympiad (Atlanta, Georgia, USA)   | BACK TO TOP
Adams, Judi USA Archery Individual (39th place), Team (13th place)
Adams, Lorrieann Guyana Track & Field  
Adel, Carolyn Surinam Swimming

200m free (28th), 400m free (30th),

200m IM (31st), 400m IM (29th)

Akinremi, Christi Nigeria Track & Field  
Akinremi, Omolade Nigeria Track & Field 400m hurdles (23rd)
Akinremi, Omotayo Nigeria Track & Field  
Akpan, Ime Nigeria Track & Field 100m hurdles (23rd)
Bera, Richard Indonesia Swimming 50m freestyle (44th), 100m freestyle (34th)
Czene, Atilla Hungary Swimming

200 IM (Gold), 200 free (20th),

200 fly (9th), 800 free relay (6th)

Delgado, Felipe Ecuador Swimming 50m freestyle (25th), 100m freestyle (38th)
Delgado, Robert Ecuador Swimming 100m butterfly (44th)
Eiter, Rob USA Wrestling 48kg freestyle (8th)
Fagernes, Pal Arne Norway Track & Field  
French, Linda USA Badminton Doubles (first round)
Henderson, Don USA Wrestling 84kg Greco-Roman (12th)
Huish, Justin USA Archery Individual (Gold), Team (Gold)
Jean-Marie, Ivan St. Lucia Track & Field 400m dash (46th), 4x400m relay (25th)
Kovacs, Agnes Hungary Swimming

200m breaststroke (Bronze),

100m breaststroke (7th)

Kristjansson, Logi Iceland Swimming 100m backstroke (44th)
Lybring, Anders Sweden Swimming 800m freestyle relay (Silver)
Malone, Maicel USA Track & Field 4x400m relay (Gold), 400m dash (11th)
Mants, Riley Canada Swimming 200m breaststroke (20th)
Sanchez, Francisco Venezuela Swimming

50m freestyle (7th), 100m freestyle (8th),

100m butterfly (17th)

Sanchez, Marco Puerto Rico Wrestling 62kg Greco-Roman (did not place)
Sargsian, Sargis Armenia Tennis Individual (second round)
Saunders, Townsend USA Wrestling 68kg freestyle (Silver)
Tolbert-Goode, Lynda USA Track & Field 100m hurdles (8th)
Von Heiland, Erika USA Badminton Singles (first round), Doubles (first round)
Webb-Lilley, Tammy USA Volleyball  
Williamson, Alison Great Britain Archery  
 
1992 Barcelona Olympiad (Barcelona, Spain)   | BACK TO TOP
Akpan, Ime Nigeria Track & Field 100m hurdles (alternate)
Barrs, Jay USA Archery Individual (third round)
Cox, Tracy Zimbabwe Diving Springboard (13th)
Czene, Atilla Hungary Swimming 200m IM (Bronze), 400m IM (10th)
French, Linda USA Badminton Singles (eliminated), Doubles (eliminated)
Gyetko, Brian Canada Tennis Doubles (second round)
Henderson, Dan USA Wrestling 82kg Greco-Roman (10th)
Holderbach, David France Swimming 100m backstroke (36th), 200m backstroke (22nd)
Howe, Paul Great Britain Swimming

100m freestyle (24th),

200m freestyle (13th), 800m free relay (6th)

Jogis, Chris USA Badminton Singles (eliminated)
Jones, Zeke USA Wrestling 52kg freestyle (Silver)
LeBlanc, David France Swimming 400m medley relay (5th)
Lee, Benny USA Badminton Singles (eliminated), Doubles (eliminated)
Lundin, Therese Sweden Swimming 100m butterfly (12th)
McKinney, Rick USA Archery Individual (eliminated), Team (6th place)
Michelena, Christiano Brazil Swimming 200m freestyle (21st)
Nasciemento, Emmanuel Brazil Swimming 100m freestyle (25th)
Nyberg, Eva Sweden Swimming 100m freestyle (19th), 400m freestyle relay (7th)
Percy, Simon New Zealand Swimming

200m IM (28th), 200m backstroke (28th),

100m backstroke (33rd)

Piccinini, Eduardo Brazil Swimming 100m butterfly (18th), 200m butterfly (15th)
Ramalho, Renato Brazil Swimming 200m IM (35th), 400m IM (22nd)
Reidy, Tom USA Badminton Singles (eliminated), Doubles (eliminated)
Saunders, Townsend USA Wrestling 68kg freestyle (7th)
Tapper, Richard New Zealand Swimming 400m freestyle (29th)
Tolbert-Goode, Lynda USA Track & Field 100m hurdles (4th)
Von Heiland, Erika USA Badminton Singles (eliminated)
Webb-Lilley, Tammy USA Volleyball  
Williamson, Alison Great Britain Archery Individual (third round)
 
1988 Seoul Olympiad (Seoul, South Korea)   | BACK TO TOP
Anderson, Ross New Zealand Swimming

100m free (36th), 100m fly (25th),

200m fly (20th), 400m medley (11th)

Barrs, Jay USA Archery Individual (Gold), Team (Silver)
Bera, Richard Indonesia Swimming

100m free (47th), 200m free (48th),

400m free (43rd), 200m IM (37th)

Bohay, Gary Canada Wrestling 62kg freestyle (8th)
Cochran, Neil Great Britain Swimming

200m IM (11th), 100m butterfly (16th),

100m backstroke (25th)

Cox, Tracy Zimbabwe Diving Springboard (12th)
Dalbey, Trey USA Swimming

400m free relay (Gold),

800m free relay (Gold), 200m freestyle (7th)

Douglas, Bobby USA Wrestling Freestyle Coach
Holderbach, David France Swimming 200m backstroke (21st)
Howe, Paul Great Britain Swimming 200m freestyle (16th), 800m freestyle relay (9th)
Jameson, Andy Great Britain Swimming

100 fly (Bronze), 100 free (21st),

400 med relay (8th), 400 FR relay (7th)

LeBlanc, David France Swimming

400m medley relay (10th),

100m breast (23rd), 200m breast (DQ)

Malone, Maicel USA Track & Field 4x400m relay (alternate -- did not compete)
McDowell, Oddibe USA Baseball  
McKinney, Rick USA Archery Team (Silver), Individual (6th place)
Michelena, Christiano Brazil Swimming

400m free (23rd), 1500m free (26th),

400m FR relay (12th), 800m FR relay (10th)

Nasciemento, Emmaunel Brazil Swimming

100 FR (37th), 200 fly (36th),

400 Frelay (12th), 800 Frelay (10th), 400 med (18th)

Nelson, Lynn USA Track & Field 10,000m run (15th)
Ochs, Debbie USA Archery Team (Bronze), Individual (26th)
Parker, Andrew Jamaica Track & Field 110m high hurdles (21st)
Ramalho, Renato Brazil Swimming 200m IM (29th), 400m IM (26th)
Rhodes, Sheri USA Archery Coach -- Team (Silver)
Sommer, Coleen USA Track & Field High Jump (preliminaries)
Webb-Lilley, Tammy USA Volleyball  
 
1984 Los Angeles Olympiad (Los Angeles, USA)   | BACK TO TOP
Abdo, Reema Canada Swimming

400m medley relay (Bronze),

100m back (14th), 200m back (12th)

Astbury, Andy Great Britain Swimming

800m free relay (Bronze),

200m free (15th), 400m free (14th)

Bartholomew, Jacinta Grenada Track & Field Long Jump (16th)
Berggren, Peter Sweden Swimming 400m medley relay (5th), 100m breaststroke (16th) 
Brown, Ron USA Track & Field 4x100m relay (Gold), 100m dash (4th)
Cochran, Neil Great Britain Swimming

800m free relay (Bronze),

200m IM (Bronze), 200m back (14th)

Cox, Tracy Zimbabwe Diving Springboard (did not compete)
Deniz, Leslie USA Track & Field  
Douglas, Bobby USA Wrestling Freestyle Coach
Easter, Paul  Great Britain Swimming

800m free relay (Bronze),

400m free relay (5th), 200m free (9th)

Howe, Paul Great Britain Swimming 800m free relay (Bronze), 400m freestyle (25th)
Jameson, Andy Great Britain Swimming 400m free relay (6th), 100m butterfly (5th)
McKinney, Rick USA Archery Individual (Silver)
Meyers, Glenn USA Archery  
Orn, Michael Sweden Swimming

400m free relay (Bronze),

800m free relay (6th), 200m IM (16th)

Peterson, Anders Sweden Swimming 400m IM (9th), 200m IM (20th)
Senior, Mark Jamaica Track & Field 400m dash (23rd), 4x400m relay (11th)
Stalman, Ria Netherlands Track & Field  
Trujillo, Marie Mexico Track & Field Marathon (25th)
 
1980 Moscow Olympiad (Moscow, Russia)   | BACK TO TOP
Adams, Judi USA Archery Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Astbury, Andy Great Britain Swimming 800m free relay (Bronze), 400m free (17th), 1500m free (13th)
Baxter, Terri USA Swimming Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Cook, Robert USA Cycling Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Douglas, Bobby USA Wrestling Coach Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Frazier, Herman USA Track & Field Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Gibson, Cheryl Canada Swimming Did not compete
Kerston, Scott USA Archery Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Koopman, Amy USA  Gymnastics Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Lister, Alton USA Basketball Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Rosado, Billy USA Wrestling 48kg freestyle Did not compete (U.S. boycotted the Games)
Welbourn, Graham Canada Swimming Did not compete
 
1976 Montreal Olympiad (Montreal, Canada)   | BACK TO TOP
Amundrud, Gail Canada Swimming

400m free relay (Bronze),

200m freestyle (5th), 100m free (11th)

Aumas, Francois Switzerland Track & Field 400m hurdles (did not compete -- injured)
Baker, Joann Canada Swimming 400m IM (7th), 200m breast (9th), 100m breast (13th)
Belote-Ripley, Melissa USA Swimming 200m backstroke (5th)
Douglas, Bobby USA Wrestling  Freestyle Coach
Evans, Dwayne USA Track & Field 200m dash (Bronze)
Frazier, Herman USA Track & Field 4x400m relay (Gold), 400m dash (Bronze)
Gibson, Cheryl Canada Swimming

400m IM (Silver), 100m back (5th),

200m fly (6th), 200m back (12th)

Graham-Keever, Maryann USA Swimming 200m backstroke (11th)
Hardy, Steve Canada Swimming 200m backstroke (16th), 100m backstroke (23rd)
McKinney, Rick USA Archery  
Rosado, Billy USA Wrestling 48kg freestyle (did not place)
Sloan, Sue Canada Swimming 100m butterfly (10th), 400m medley relay (Bronze)
Zajac, Mel Canada Swimming 100m breaststroke (27th)
 
1972 Munich Olympiad (Munich, Germany)   | BACK TO TOP
Belote-Ripley, Melissa USA Swimming

100m back (Gold), 200m back (Gold),

400m medley relay (Gold)

Cliff, Leslie Canada Swimming

200 IM (5th), 400 medley relay (7th),

400 fr re (7th), 200 back (8th), 100 fly (23rd)

Johnson, Ron Mexico Diving  
Peoples, Maurice USA Track & Field 4x400m relay (DQ)
   
1968 Mexico City Olympiad (Mexico City, Mexico)   | BACK TO TOP
Covelli, Frank USA Track & Field  
Freeman, Ron  USA Track & Field 4x400m relay (Gold), 400m dash (Bronze)
Henne-Hawkins, Jan USA Swimming

100m free (Gold), 200m free (Silver),

200m IM (Bronze)

Johnson, Ron Mexico Diving  
Moore, Kendis USA Swimming 200m backstroke (4th)
Murro, Mark USA Track & Field  
Peterson, Ann USA Diving Platform (Bronze)
Russell, Keith USA Diving Platform (4th), Springboard (6th)
Scott, Louis USA Track & Field 5,000m run (28th)
Smith, Dick USA Diving  
Wrightson, Bernie USA Diving Springboard (Gold)
 
1964 Tokyo Olympiad (Tokyo, Japan)    | BACK TO TOP
Caldwell, Joe USA Basketball  
Carr, Henry USA Track & Field 200m dash (Gold 20.3), 4x400m relay (Gold)
Covelli, Frank USA Track & Field Javelin (20th 68.08m)
Jeisy, Don USA Track & Field Decathlon (alternate, did not compete)
Smith, Dick USA Diving  
Spence, Mel Jamaica Track & Field 4x400m relay (4th)
Tribble, Charlie USA Wrestling 74kg freestyle (did not place)
Willard-Heckel, Mary USA Diving Springboard (Bronze)
Williams, Ulis USA Track & Field 4x400m relay (Gold), 400m dash (5th 46.0)
 
1960 Rome Olympiad (Rome, Italy)    | BACK TO TOP
Lincoln, Nelson USA Shooting  
Lindros, Carlos Finland Track & Field  
Spence, Mel Jamaica Track & Field 4x400m relay (Bronze)
Willard-Heckel, Mary USA Diving Springboard (4th)
 
1956 Melbourne Olympiad (Melbourne, Australia)   | BACK TO TOP
Garcia, Benny USA Track & Field  
Heber, Richard Argentina Track & Field  
Spence, Mal Jamaica Track & Field

200m dash (25th), 400m dash (9th),

4x400m relay (6th)

Spence, Mel Jamaica Track & Field

200m dash (28th), 400m dash (10th),

4x400m relay (6th)

 
1952 Helsinki Olympiad (Helsinki, Finland)   | BACK TO TOP
Miller, Bill USA Track & Field  
advertisement
Sun Devil Mail
SDXP
Detroit
Wrestling WVU
Inferno
Sun Devil Club Fall Campaign
Mini Plans
Detroit
Baseball Flex Plans
Wrestling