MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Momentum
Momentum
Swimming/Diving

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/5/2013 02:27 PM
                 Arizona State vs. Minnesota Dual - 10/5/2013                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:41.95  
     1) Behrens, Tess A 21              2) r:0.26 Smith, Kierra 19        
     3) r:0.27 Weiland, Becca 20        4) r:0.31 Caflisch, Erin 22       
              12.85    25.76    13.41    29.40    10.78    24.07    10.98    22.72
  2 Arizona State University-AZ  'A'                       NT    1:44.86  
     1) Jonsdottir, Ingibjorg K 19      2) r:0.11 Houston, Tory 20        
     3) r:0.22 Spadoni, Marina 19       4) r:0.36 Busch, Melanie 20       
              13.17    26.02    14.32    30.71    11.40    25.06    11.13    23.07
  3 University of Minnesota-MN  'B'                        NT    1:45.57  
     1) Holmquist, Katelyn E 18         2) r:0.13 Busack, Heidi 21        
     3) r:0.38 Simenec, Tori 20         4) r:0.09 Zeiger, Blake 20        
              13.72    26.99    13.87    30.26    11.87    25.32    10.99    23.00
  4 Arizona State University-AZ  'B'                       NT    1:49.98  
     1) Barreto, Juanita B 20           2) r:0.31 Zsiga, Kayra 20         
     3) r:0.05 Kremer, Lori Layne 20    4) r:0.35 Chavez, Jaclyn 21       
              13.55    27.33    14.89    32.68    11.77    25.86    11.62    24.11
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT         DQ  
     1) Bloom, Ellen T 18               2) r:-0.02 Plant, Jessica 20      
     3) r:0.23 Portela, Chloe 20        4) r:0.45 Raatz, Abigail 18       
              13.65    27.78    13.76    31.48    11.72    26.14    11.34    23.82
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:29.27  
     1) Turner, Daryl D 18              2) r:0.06 Hatanaka, Nick 18       
     3) r:0.29 Van Swol, Kyler 22       4) r:0.29 Toomey, Derek 21        
              11.10    22.44    11.24    25.08     9.89    21.91     9.52    19.84
  2 Arizona State University-AZ  'A'                       NT    1:31.13  
     1) Bohus, Richard 20               2) r:0.29 Capitaine, Thibaut 20   
     3) r:0.24 Coci, Alex 23            4) r:0.26 Kao, Sean 19            
     r:+6.51  11.65    23.17    11.66    25.34     9.86    21.52    10.09    21.10
  3 University of Minnesota-MN  'B'                        NT    1:33.21  
     1) Bushman, Luke T 22              2) r:0.20 Hatanaka, Brandon 20    
     3) r:0.19 Whitaker, Sandy 22       4) r:0.23 Miksch, Ryan 20         
     r:+7.55  11.98    23.78    11.87    25.98    10.09    22.53     9.93    20.92
  4 University of Minnesota-MN  'C'                        NT    1:35.09  
     1) Newenhouse, Carl P 20           2) r:0.31 Sande, Eric 18          
     3) r:0.09 Boston, Bryce 18         4) r:0.28 Gordon, Ian 18          
              11.70    23.64    12.41    27.54     9.97    22.57    10.10    21.34
  5 Arizona State University-AZ  'B'                       NT    1:35.30  
     1) Adalsteinsson, David H 23       2) r:0.16 Lamb, Josh 18           
     3) r:0.16 Dalby, Zac 20            4) r:0.19 Worrick, Joe 18         
              11.83    23.92    12.27    27.27    10.22    22.82    10.10    21.29
  6 University of Minnesota-MN  'D'                        NT    1:37.37  
     1) Rafter, Jim J 20                2) r:0.22 Friesch, DJ 20          
     3) r:0.16 Bjoerk, Viktor 21        4) r:0.22 Johnson, Drew 22        
     r:+6.08  12.13    24.72    12.42    27.30    10.93    23.55    10.38    21.80
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siwicki, Breanne E        18 Minnesota-MN              NT   10:08.89  
     r:+0.76  28.43   30.47   30.59   30.82   30.93   30.73   30.59   30.31
      30.74   30.92   30.75   30.38   30.52   30.62   30.75   30.35
      30.65   30.52   30.62   29.20                                
  2 Harding, Sam K            19 Minnesota-MN              NT   10:12.69  
     r:+0.81  28.00   30.14   30.73   30.74   31.05   30.93   30.80   30.78
      30.76   30.89   30.93   30.99   30.79   31.10   30.85   30.67
      30.92   30.86   30.79   29.97                                
  3 Friderichs, Jamie A       19 Arizona St-AZ             NT   10:19.89  
     r:+0.74  28.15   31.07   31.49   31.30   31.46   31.33   31.40   31.69
      31.50   31.59   31.39   31.13   30.96   30.80   30.91   30.92
      30.45   30.96   30.86   30.53                                
  4 Szews, Hailey F           21 Minnesota-MN              NT   10:31.18  
     r:+0.83  28.86   31.09   31.54   31.57   31.77   31.57   31.67   31.69
      31.93   31.61   31.81   31.81   31.98   31.96   31.87   31.87
      31.95   31.97   31.86   30.80                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, CJ J               20 Minnesota-MN              NT    9:19.03  
     r:+0.73  25.26   27.35   27.86   28.08   28.30   28.20   27.95   28.12
      28.32   28.17   28.12   28.11   28.18   28.35   28.23   28.28
      28.39   28.32   28.25   27.19                                
  2 Redondo, Logan S          19 Minnesota-MN              NT    9:38.00  
     r:+0.69  25.94   28.20   28.51   28.47   28.57   28.64   28.77   29.14
      28.95   29.18   28.85   29.30   28.88   29.48   29.31   29.43
      29.65   29.62   29.96   29.15                                
  3 Marlow, Garin J           20 Minnesota-MN              NT    9:43.94  
     r:+0.74  26.07   28.77   28.91   29.17   29.30   29.02   28.98   29.29
      29.75   29.32   29.65   29.42   29.43   29.79   29.54   29.67
      29.82   29.87   29.63   28.54                                
  4 Sabau, Alex               18 Arizona St-AZ             NT    9:51.12  
     r:+0.86  26.43   28.76   29.23   29.70   29.45   29.05   29.14   29.60
      29.39   29.49   29.74   29.99   30.25   30.01   30.49   30.32
      30.61   30.57   29.91   28.99                                
  5 Weiner, Brendan A         19 Arizona St-AZ             NT    9:54.83  
     r:+0.78  26.29   28.89   29.50   29.43   29.86   29.59   29.94   30.08
      30.36   30.22   30.28   30.24   30.18   30.04   30.43   30.28
      29.76   29.97   30.23   29.26                                
  6 Huft, Erick W             18 Minnesota-MN              NT    9:58.01  
     r:+0.89  25.94   29.10   29.73   29.82   29.74   29.89   29.76   30.15
      30.19   30.32   30.55   30.36   30.42   30.41   30.25   30.30
      30.41   30.63   30.55   29.49                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Votava, Lauren E          19 Minnesota-MN              NT    1:48.55  
     r:+0.71  25.38   27.61   28.12   27.44                                
  2 Janzen, Kiera A           20 Minnesota-MN              NT    1:48.63  
     r:+0.75  25.64   27.64   27.74   27.61                                
  3 Simonovic, Kat S          18 Arizona St-AZ             NT    1:52.28  
     r:+0.68  26.40   28.31   28.65   28.92                                
  4 Chavez, Jaclyn A          21 Arizona St-AZ             NT    1:53.39  
     r:+0.77  26.91   28.27   28.69   29.52                                
  5 Plant, Jessica M          20 Minnesota-MN              NT    1:53.56  
     r:+0.79  26.50   28.08   29.50   29.48                                
  6 Luchsinger, Summer L      17 Arizona St-AZ             NT    1:55.00  
     r:+0.83  27.02   29.20   29.40   29.38                                
  7 Ceranic, Indira           18 Arizona St-AZ             NT    1:55.98  
     r:+0.78  26.60   29.39   30.10   29.89                                
  8 Marsh, Amelia L           21 Minnesota-MN              NT    1:56.66  
     r:+0.84  26.79   29.37   30.12   30.38                                
 -- Hoch, Madeline J          18 Minnesota-MN              NT   X1:51.04  
     r:+0.84  25.60   27.62   28.91   28.91                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bravence, Ben A           20 Minnesota-MN              NT    1:41.25  
     r:+0.71  23.71   25.43   26.14   25.97                                
  2 Kao, Sean H               19 Arizona St-AZ             NT    1:42.71  
     r:+0.74  23.30   25.58   26.52   27.31                                
  3 Fair, Paul M              18 Minnesota-MN              NT    1:43.78  
     r:+0.75  23.61   26.09   26.86   27.22                                
  4 Brebrick, Daniel R        21 Minnesota-MN              NT    1:43.95  
     r:+0.71  23.84   26.07   26.79   27.25                                
  5 Glander, Ryan M           21 Arizona St-AZ             NT    1:44.89  
     r:+0.74  24.17   25.84   27.09   27.79                                
  6 Mills, Corey D            20 Minnesota-MN              NT    1:48.64  
     r:+0.72  24.67   27.41   28.19   28.37                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behrens, Tess A           21 Minnesota-MN              NT      55.61  
              13.17   13.83   14.59   14.02                                
  2 Jonsdottir, Ingibjorg K   19 Arizona St-AZ             NT      57.07  
              13.75   14.09   15.03   14.20                                
  3 Anton, Katie P            20 Minnesota-MN              NT      57.37  
              13.70   14.48   14.64   14.55                                
  4 Holmquist, Katelyn E      18 Minnesota-MN              NT      57.79  
              13.95   14.05   15.13   14.66                                
  5 Barreto, Juanita B        20 Arizona St-AZ             NT      58.08  
              13.82   14.50   14.87   14.89                                
  6 Morgan, Jennifer R        19 Arizona St-AZ             NT      58.42  
              14.11   14.55   15.05   14.71                                
  7 Tornatore, Miranda E      20 Arizona St-AZ             NT      59.81  
              14.11   15.01   15.36   15.33                                
  8 Bloom, Ellen T            18 Minnesota-MN              NT    1:00.63  
              14.45   14.91   15.78   15.49                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Daryl D           18 Minnesota-MN              NT      48.43  
              11.45   11.89   12.50   12.59                                
  2 Bohus, Richard            20 Arizona St-AZ             NT      50.30  
              11.83   12.61   13.30   12.56                                
  3 Newenhouse, Carl P        20 Minnesota-MN              NT      50.42  
     r:+4.36  12.12   12.49   13.14   12.67                                
  4 Adalsteinsson, David H    23 Arizona St-AZ             NT      50.95  
              12.08   12.70   13.27   12.90                                
  5 Johnson, Christopher D    20 Minnesota-MN              NT      51.02  
              11.84   12.74   13.21   13.23                                
  6 Tribble, Jack R           18 Minnesota-MN              NT      52.12  
              12.57   12.97   13.43   13.15                                
 -- Thielen, Jon K            18 Minnesota-MN              NT     X52.34  
              25.36   13.80   13.18                                        
 -- Whitaker, Sandy T         22 Minnesota-MN              NT     X52.47  
              25.97   13.46   13.04                                        
 -- Busch, Noah J             18 Minnesota-MN              NT     X54.17  
              26.46   14.11   13.60                                        
 -- Rafter, Jim J             20 Minnesota-MN              NT     X55.50  
              26.33   14.87   14.30                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kierra             19 Minnesota-MN              NT    1:04.71  
     r:+0.85  14.39   16.54   17.01   16.77                                
  2 Zeiger, Blake E           20 Minnesota-MN              NT    1:06.09  
     r:+0.73  14.16   16.65   17.57   17.71                                
  3 Houston, Tory M           20 Arizona St-AZ             NT    1:07.03  
     r:+0.72  15.61   16.46   17.62   17.34                                
  4 Busack, Heidi J           21 Minnesota-MN              NT    1:07.65  
     r:+0.76  14.10   17.09   17.98   18.48                                
  5 Degraff, Cheyenne N       18 Arizona St-AZ             NT    1:08.13  
     r:+0.77  14.86   17.10   18.14   18.03                                
  6 Simonovic, Kat S          18 Arizona St-AZ             NT    1:08.20  
     r:+0.73  14.95   17.07   18.17   18.01                                
  7 Radecke, Monica M         21 Minnesota-MN              NT    1:09.39  
     r:+0.76  14.70   17.42   18.70   18.57                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capitaine, Thibaut R      20 Arizona St-AZ             NT      56.31  
     r:+0.74  12.37   14.17   14.84   14.93                                
  2 Hatanaka, Nick W          18 Minnesota-MN              NT      56.79  
     r:+0.72  12.28   14.20   15.43   14.88                                
  3 Maly, Jakub               21 Minnesota-MN              NT      56.80  
     r:+0.76  12.31   14.79   14.83   14.87                                
  4 Lamb, Josh R              18 Arizona St-AZ             NT    1:00.15  
     r:+0.81  13.22   15.20   15.78   15.95                                
  5 Sande, Eric G             18 Minnesota-MN              NT    1:00.45  
     r:+0.83  12.72   15.73   15.44   16.56                                
  6 Friesch, DJ J             20 Minnesota-MN              NT    1:01.05  
     r:+0.78  13.29   15.35   16.05   16.36                                
  7 Mills, Brandon J          18 Arizona St-AZ             NT    1:01.14  
     r:+0.80  13.29   15.67   16.20   15.98                                
  8 Scott, Sammy T            20 Arizona St-AZ             NT    1:03.87  
     r:+0.77  13.54   16.41   16.40   17.52                                
 -- Larson, Garrett S         20 Minnesota-MN              NT   X1:01.63  
     r:+0.81  28.80   15.84   16.99                                        
 
Event 11  Mixed 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ste Marie, Devin M        19 Minnesota-MN              NT    2:03.63  
     r:+0.81  28.35   31.63   32.08   31.57                                
  2 Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT    2:03.78  
     r:+0.76  27.99   31.49   32.06   32.24                                
  3 Kremer, Lori Layne        20 Arizona St-AZ             NT    2:06.54  
     r:+0.77  28.44   31.28   32.72   34.10                                
  4 Clarke, Christie L        19 Minnesota-MN              NT    2:08.35  
     r:+0.75  28.72   32.10   33.43   34.10                                
  5 Crispo, Miriam            20 Arizona St-AZ             NT    2:13.04  
     r:+0.79  29.13   33.14   34.92   35.85                                
  6 Howenstein, Jenna K       21 Minnesota-MN              NT    2:13.21  
     r:+0.77  29.45   33.05   35.40   35.31                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orf, Nick E               18 Minnesota-MN              NT    1:48.65  
     r:+0.76  24.70   28.06   27.78   28.11                                
  2 Coci, Alex                23 Arizona St-AZ             NT    1:48.82  
     r:+0.68  24.40   27.38   28.65   28.39                                
  3 Van Swol, Kyler T         22 Minnesota-MN              NT    1:49.48  
     r:+0.82  24.14   28.34   28.64   28.36                                
  4 Bushman, Luke T           22 Minnesota-MN              NT    1:51.06  
     r:+0.82  25.43   28.08   28.69   28.86                                
  5 Hatanaka, Brandon C       20 Minnesota-MN              NT    1:51.95  
     r:+0.77  25.32   28.30   28.56   29.77                                
  6 Dalby, Zac T              20 Arizona St-AZ             NT    1:53.09  
     r:+0.72  24.64   28.40   29.81   30.24                                
  7 Sockwell, Kyle C          19 Arizona St-AZ             NT    1:59.96  
     r:+0.78  26.97   30.65   30.63   31.71                                
 -- Hartbarger, Andrew A      20 Minnesota-MN              NT   X1:51.09  
     r:+0.74  24.58   27.70   29.17   29.64                                
 -- Bjoerk, Viktor P          21 Minnesota-MN              NT   X1:53.78  
     r:+0.74  25.53   28.37   29.99   29.89                                
 -- Cisneros, Alex            20 Minnesota-MN              NT   X1:53.79  
     r:+0.72  25.15   28.84   29.96   29.84                                
 -- Johnson, Drew M           22 Minnesota-MN              NT   X1:59.70  
     r:+0.87  26.49   30.32   31.28   31.61                                
 -- Leiferman, RJ J           19 Minnesota-MN              NT   X2:02.62  
     r:+0.81  26.67   30.44   31.86   33.65                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiland, Becca L          20 Minnesota-MN              NT      23.11  
     r:+0.80  11.34   11.77                                                
  2 Caflisch, Erin L          22 Minnesota-MN              NT      23.43  
     r:+0.80  11.51   11.92                                                
  3 Busch, Melanie            20 Arizona St-AZ             NT      23.71  
     r:+0.79  11.72   11.99                                                
  4 Jonsdottir, Ingibjorg K   19 Arizona St-AZ             NT      24.02  
     r:+0.75  11.66   12.36                                                
  5 Spadoni, Marina K         19 Arizona St-AZ             NT      24.11  
     r:+0.75  11.75   12.36                                                
  6 Raatz, Abigail E          18 Minnesota-MN              NT      24.15  
     r:+0.77  11.68   12.47                                                
  7 Schumacher, Allison L     18 Minnesota-MN              NT      24.30  
     r:+0.79  11.77   12.53                                                
  8 Zsiga, Kayra L            20 Arizona St-AZ             NT      25.36  
     r:+0.86  12.27   13.09                                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toomey, Derek M           21 Minnesota-MN              NT      19.99  
      r:+0.70  9.74   10.25                                                
  2 Bohus, Richard            20 Arizona St-AZ             NT      21.43  
     r:+0.69  10.54   10.89                                                
  3 Miksch, Ryan A            20 Minnesota-MN              NT      21.49  
     r:+0.74  10.53   10.96                                                
  4 Fair, Paul M              18 Minnesota-MN              NT      21.55  
     r:+0.74  10.37   11.18                                                
  5 Gordon, Ian S             18 Minnesota-MN              NT      21.58  
     r:+0.76  10.46   11.12                                                
  6 Worrick, Joe C            18 Arizona St-AZ             NT      22.08  
     r:+0.77  10.77   11.31                                                
  7 Braden, Gunner A          18 Arizona St-AZ             NT      22.64  
     r:+0.76  11.12   11.52                                                
 -- Boston, Bryce P           18 Minnesota-MN              NT     X21.69  
     r:+0.67  10.45   11.24                                                
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weller, Morgan            20 Arizona St-AZ             NP     295.88  
  2 Keefer, Margaret          21 Minnesota-MN              NP     293.18  
  3 McCrady, Sarah K          21 Minnesota-MN              NP     266.62  
  4 Etterman, Katy M          20 Minnesota-MN              NP     239.47  
  5 Ramberg, Jessica M        19 Minnesota-MN              NP     238.35  
 -- Tenenbaum, Lexi K         18 Minnesota-MN              NP    X254.85  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollard, Manny B          19 Minnesota-MN              NP     370.65  
  2 Zoe, Dylan C              19 Minnesota-MN              NP     333.52  
  3 Larsen, Erik K            20 Minnesota-MN              NP     307.88  
  4 Atha, Hunter              20 Arizona St-AZ             NP     296.55  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Votava, Lauren E          19 Minnesota-MN              NT      50.58  
     r:+0.73  12.00   12.71   13.30   12.57                                
  2 Caflisch, Erin L          22 Minnesota-MN              NT      51.17  
     r:+6.39  11.85   12.86   13.49   12.97                                
  3 Raatz, Abigail E          18 Minnesota-MN              NT      52.24  
     r:+0.86  12.03   13.29   13.48   13.44                                
  4 Chavez, Jaclyn A          21 Arizona St-AZ             NT      53.07  
     r:+0.74  12.38   13.30   13.95   13.44                                
  5 Friderichs, Jamie A       19 Arizona St-AZ             NT      54.06  
     r:+0.75  12.29   13.29   14.53   13.95                                
  6 Busack, Heidi J           21 Minnesota-MN              NT      54.21  
     r:+0.77  12.03   13.40   14.44   14.34                                
  7 Luchsinger, Summer L      17 Arizona St-AZ             NT      54.34  
     r:+0.83  12.67   13.91   13.79   13.97                                
  8 Ceranic, Indira           18 Arizona St-AZ             NT      54.78  
     r:+0.77  12.37   13.97   14.49   13.95                                
 -- Radecke, Monica M         21 Minnesota-MN              NT     X52.73  
     r:+0.76  12.08   13.24   13.95   13.46                                
 -- Marsh, Amelia L           21 Minnesota-MN              NT     X54.58  
     r:+0.84  12.37   13.79   14.49   13.93                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Daryl D           18 Minnesota-MN              NT      44.65  
     r:+0.73  10.27   11.10   11.71   11.57                                
  2 Toomey, Derek M           21 Minnesota-MN              NT      45.16  
     r:+0.72  10.29   11.34   11.94   11.59                                
  3 Coci, Alex                23 Arizona St-AZ             NT      46.09  
     r:+0.67  10.74   11.45   12.06   11.84                                
  4 Miksch, Ryan A            20 Minnesota-MN              NT      47.10  
     r:+0.71  10.68   11.87   12.19   12.36                                
  5 Kao, Sean H               19 Arizona St-AZ             NT      47.24  
     r:+0.74  10.90   11.70   12.39   12.25                                
  6 Brebrick, Daniel R        21 Minnesota-MN              NT      47.98  
     r:+0.69  10.93   12.03   12.74   12.28                                
  7 Busch, Noah J             18 Minnesota-MN              NT      48.46  
     r:+0.72  11.36   12.23   12.58   12.29                                
  8 Worrick, Joe C            18 Arizona St-AZ             NT      48.71  
     r:+0.76  11.38   12.28   12.63   12.42                                
  9 Johnson, Drew M           22 Minnesota-MN              NT      49.27  
     r:+0.83  11.31   12.42   13.07   12.47                                
 10 Braden, Gunner A          18 Arizona St-AZ             NT      51.12  
     r:+0.75  11.33   12.75   13.44   13.60                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behrens, Tess A           21 Minnesota-MN              NT    2:01.23  
              28.01   30.75   31.46   31.01                                
  2 Busch, Melanie            20 Arizona St-AZ             NT    2:02.01  
              29.13   30.72   31.05   31.11                                
  3 Morgan, Jennifer R        19 Arizona St-AZ             NT    2:03.14  
              29.97   31.69   30.98   30.50                                
  4 Tornatore, Miranda E      20 Arizona St-AZ             NT    2:08.03  
              30.03   32.28   33.00   32.72                                
 -- Hoch, Madeline J          18 Minnesota-MN              NT   X2:04.18  
              29.30   31.30   32.02   31.56                                
 -- Anton, Katie P            20 Minnesota-MN              NT   X2:05.08  
              29.92   31.74   32.01   31.41                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newenhouse, Carl P        20 Minnesota-MN              NT    1:48.97  
              25.98   27.65   27.58   27.76                                
  2 Adalsteinsson, David H    23 Arizona St-AZ             NT    1:52.52  
              26.27   28.47   28.48   29.30                                
  3 Sockwell, Kyle C          19 Arizona St-AZ             NT    1:55.24  
              27.47   29.30   29.36   29.11                                
 -- Bushman, Luke T           22 Minnesota-MN              NT   X1:51.60  
              26.57   28.26   29.38   27.39                                
 -- Tribble, Jack R           18 Minnesota-MN              NT   X1:52.44  
              26.79   28.63   28.77   28.25                                
 -- Thielen, Jon K            18 Minnesota-MN              NT   X1:53.80  
              26.66   28.39   29.07   29.68                                
 -- Johnson, Christopher D    20 Minnesota-MN              NT   X1:54.10  
              27.50   28.94   29.09   28.57                                
 -- Rafter, Jim J             20 Minnesota-MN              NT   X2:07.37  
              28.13   32.20   33.29   33.75                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kierra             19 Minnesota-MN              NT    2:17.40  
     r:+0.85  31.20   35.11   35.64   35.45                                
  2 Houston, Tory M           20 Arizona St-AZ             NT    2:24.22  
     r:+0.73  33.60   36.68   36.74   37.20                                
  3 Degraff, Cheyenne N       18 Arizona St-AZ             NT    2:26.42  
     r:+0.79  33.68   37.53   37.36   37.85                                
 -- Zeiger, Blake E           20 Minnesota-MN              NT   X2:23.58  
     r:+0.77  32.28   36.19   37.49   37.62                                
 -- Siwicki, Breanne E        18 Minnesota-MN              NT   X2:25.84  
     r:+0.80  33.96   36.92   37.19   37.77                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatanaka, Nick W          18 Minnesota-MN              NT    2:03.52  
     r:+0.71  28.06   31.16   31.77   32.53                                
  2 Capitaine, Thibaut R      20 Arizona St-AZ             NT    2:09.17  
     r:+0.73  28.27   32.39   34.15   34.36                                
  3 Mills, Brandon J          18 Arizona St-AZ             NT    2:12.47  
     r:+0.83  30.44   33.76   33.17   35.10                                
  4 Lamb, Josh R              18 Arizona St-AZ             NT    2:14.33  
     r:+0.81  30.52   34.65   35.15   34.01                                
  5 Scott, Sammy T            20 Arizona St-AZ             NT    2:18.91  
     r:+0.76  32.01   34.62   35.54   36.74                                
 -- Maly, Jakub               21 Minnesota-MN              NT   X2:03.67  
     r:+0.79  28.38   31.71   31.95   31.63                                
 -- Friesch, DJ J             20 Minnesota-MN              NT   X2:14.75  
     r:+0.80  30.10   33.79   35.15   35.71                                
 -- Sande, Eric G             18 Minnesota-MN              NT   X2:15.09  
     r:+0.86  29.64   34.35   34.82   36.28                                
 -- Larson, Garrett S         20 Minnesota-MN              NT   X2:16.89  
     r:+0.82  30.70   34.19   36.14   35.86                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janzen, Kiera A           20 Minnesota-MN              NT    4:52.04  
     r:+0.77  27.27   29.21   29.53   29.98   29.86   29.21   29.73   30.61
      28.36   28.28                                                
  2 Barreto, Juanita B        20 Arizona St-AZ             NT    5:01.53  
     r:+0.80  27.33   29.87   30.78   30.75   30.55   30.69   30.38   30.41
      30.73   30.04                                                
  3 Simonovic, Kat S          18 Arizona St-AZ             NT    5:08.56  
     r:+0.72  28.16   30.25   30.77   31.05   30.96   31.00   31.39   32.05
      32.15   30.78                                                
 -- Harding, Sam K            19 Minnesota-MN              NT   X5:04.38  
     r:+0.83  27.81   29.90   30.58   30.77   31.06   31.02   31.05   30.72
      30.96   30.51                                                
 -- Ste Marie, Devin M        19 Minnesota-MN              NT   X5:09.52  
     r:+0.80  27.92   30.73   30.99   31.49   31.24   31.36   31.40   31.88
      31.88   30.63                                                
 -- Clarke, Christie L        19 Minnesota-MN              NT   X5:12.92  
     r:+0.71  28.78   30.85   31.16   31.53   31.60   31.51   32.00   32.09
      32.02   31.38                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, CJ J               20 Minnesota-MN              NT    4:34.20  
     r:+0.70  25.36   27.56   27.69   27.80   27.79   27.91   27.36   28.15
      27.77   26.81                                                
  2 Glander, Ryan M           21 Arizona St-AZ             NT    4:47.57  
     r:+0.76  26.13   28.12   28.60   28.84   29.10   29.28   29.42   29.81
      29.69   28.58                                                
  3 Weiner, Brendan A         19 Arizona St-AZ             NT    4:51.35  
     r:+0.77  25.48   28.22   29.05   29.66   29.65   30.25   29.90   29.62
      29.94   29.58                                                
  4 Sabau, Alex               18 Arizona St-AZ             NT    4:53.98  
     r:+0.86  25.40   27.92   28.20   28.93   29.79   30.50   31.36   31.27
      30.98   29.63                                                
 -- Redondo, Logan S          19 Minnesota-MN              NT   X4:39.20  
     r:+0.69  25.54   27.93   28.23   28.23   28.00   28.22   28.24   28.22
      28.39   28.20                                                
 -- Hatanaka, Brandon C       20 Minnesota-MN              NT   X4:41.25  
     r:+0.77  26.27   28.19   28.61   28.55   28.34   28.34   28.34   28.59
      28.71   27.31                                                
 -- Cisneros, Alex            20 Minnesota-MN              NT   X4:42.97  
     r:+0.70  12.21   13.47   14.23   14.07   14.48   14.22   28.73   28.76
      28.65   28.71   29.30   28.47   27.67                        
 -- Marlow, Garin J           20 Minnesota-MN              NT   X4:43.60  
     r:+0.70  11.80   13.15   14.01   13.82   14.52   14.10   28.78   28.75
      29.30   29.49   29.45   28.68   27.75                        
 -- Bravence, Ben A           20 Minnesota-MN              NT   X4:46.45  
     r:+0.72  25.25   27.88   28.59   28.83   30.09   29.01   30.13   29.95
      27.92   28.80                                                
 -- Hartbarger, Andrew A      20 Minnesota-MN              NT   X4:50.20  
     r:+0.88  12.63   13.86   14.72   14.71   15.00   14.76   30.05   29.84
      29.97   29.92   29.22   28.51   27.01                        
 -- Mills, Corey D            20 Minnesota-MN              NT   X5:01.15  
     r:+0.73  12.46   14.29   14.99   15.01   15.24   15.07   30.59   30.16
      30.57   31.21   31.24   30.49   29.83                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiland, Becca L          20 Minnesota-MN              NT      54.99  
     r:+0.83  11.83   13.77   14.73   14.66                                
  2 Kremer, Lori Layne        20 Arizona St-AZ             NT      57.80  
     r:+0.78  12.75   14.38   15.53   15.14                                
  3 Spadoni, Marina K         19 Arizona St-AZ             NT    1:00.23  
     r:+0.78  12.34   14.81   16.34   16.74                                
  4 Crispo, Miriam            20 Arizona St-AZ             NT    1:00.65  
     r:+0.79  12.75   15.51   15.84   16.55                                
  5 Tornatore, Miranda E      20 Arizona St-AZ             NT    1:01.44  
     r:+0.73  13.30   15.27   16.11   16.76                                
 -- Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT     X55.10  
     r:+0.70  12.10   14.06   14.23   14.71                                
 -- Schumacher, Allison L     18 Minnesota-MN              NT     X58.39  
     r:+0.84  12.52   14.56   15.64   15.67                                
 -- Portela, Chloe N          20 Minnesota-MN              NT     X58.46  
     r:+0.81  12.46   14.42   15.35   16.23                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Swol, Kyler T         22 Minnesota-MN              NT      48.36  
     r:+0.80  10.55   12.33   13.04   12.44                                
  2 Coci, Alex                23 Arizona St-AZ             NT      49.15  
     r:+0.67  10.89   12.07   13.26   12.93                                
  3 Lamb, Josh R              18 Arizona St-AZ             NT      58.05  
     r:+0.78  11.80   14.16   15.23   16.86                                
 -- Orf, Nick E               18 Minnesota-MN              NT     X49.90  
     r:+0.75  11.04   12.76   13.16   12.94                                
 -- Whitaker, Sandy T         22 Minnesota-MN              NT     X50.96  
     r:+0.73  10.65   12.81   13.30   14.20                                
 -- Boston, Bryce P           18 Minnesota-MN              NT     X51.38  
     r:+0.69  11.26   12.88   13.50   13.74                                
 -- Johnson, Drew M           22 Minnesota-MN              NT     X51.43  
     r:+0.83  11.19   13.06   13.32   13.86                                
 -- Bjoerk, Viktor P          21 Minnesota-MN              NT     X52.09  
     r:+0.70  11.52   12.95   14.07   13.55                                
 -- Fair, Paul M              18 Minnesota-MN              NT     X53.13  
     r:+0.78  10.96   13.34   14.18   14.65                                
 -- Leiferman, RJ J           19 Minnesota-MN              NT     X54.30  
     r:+0.80  11.50   13.67   14.48   14.65                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefer, Margaret          21 Minnesota-MN              NP     321.23  
  2 McCrady, Sarah K          21 Minnesota-MN              NP     320.85  
  3 Weller, Morgan            20 Arizona St-AZ             NP     286.58  
  4 Ramberg, Jessica M        19 Minnesota-MN              NP     277.50  
  5 Etterman, Katy M          20 Minnesota-MN              NP     257.40  
 -- Tenenbaum, Lexi K         18 Minnesota-MN              NP    X221.93  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollard, Manny B          19 Minnesota-MN              NP     341.70  
  2 Atha, Hunter              20 Arizona St-AZ             NP     279.23  
 -- Zoe, Dylan C              19 Minnesota-MN              NP    X317.33  
 -- Larsen, Erik K            20 Minnesota-MN              NP    X283.20  
 -- Rodriguez, Nick J         18 Minnesota-MN              NP    X231.53  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simenec, Tori S           20 Minnesota-MN              NT    2:03.14  
     r:+0.72  26.35   30.46   37.29   29.04                                
  2 Busch, Melanie            20 Arizona St-AZ             NT    2:07.11  
     r:+0.83  28.08   31.24   38.13   29.66                                
  3 Degraff, Cheyenne N       18 Arizona St-AZ             NT    2:09.43  
     r:+0.78  28.24   33.75   37.61   29.83                                
  4 Houston, Tory M           20 Arizona St-AZ             NT    2:10.87  
     r:+0.75  29.26   33.14   37.06   31.41                                
 -- Smith, Kierra             19 Minnesota-MN              NT   X2:08.73  
     r:+0.86  27.98   34.72   35.94   30.09                                
 -- Siwicki, Breanne E        18 Minnesota-MN              NT   X2:09.26  
     r:+0.77  28.84   32.22   38.23   29.97                                
 -- Bloom, Ellen T            18 Minnesota-MN              NT   X2:14.75  
     r:+0.87  28.47   34.69   40.84   30.75                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maly, Jakub               21 Minnesota-MN              NT    1:50.97  
     r:+0.77  24.25   28.09   32.00   26.63                                
  2 Dalby, Zac T              20 Arizona St-AZ             NT    1:54.64  
     r:+0.68  24.24   29.35   33.61   27.44                                
  3 Sockwell, Kyle C          19 Arizona St-AZ             NT    1:58.50  
     r:+0.79  26.78   29.63   34.40   27.69                                
  4 Mills, Brandon J          18 Arizona St-AZ             NT    2:02.89  
     r:+0.84  26.33   32.80   34.89   28.87                                
 -- Hartbarger, Andrew A      20 Minnesota-MN              NT   X1:52.87  
     r:+0.74  24.55   28.24   33.28   26.80                                
 -- Van Swol, Kyler T         22 Minnesota-MN              NT   X1:54.68  
     r:+0.79  24.05   29.29   34.18   27.16                                
 -- Bushman, Luke T           22 Minnesota-MN              NT   X1:55.90  
     r:+0.80  25.21   28.86   34.43   27.40                                
 -- Hatanaka, Brandon C       20 Minnesota-MN              NT   X1:58.42  
     r:+0.75  25.17   31.02   32.96   29.27                                
 -- Friesch, DJ J             20 Minnesota-MN              NT   X1:58.57  
     r:+0.77  25.17   31.80   33.61   27.99                                
 -- Larson, Garrett S         20 Minnesota-MN              NT   X2:00.09  
     r:+0.74  26.40   30.42   35.11   28.16                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:33.19  
     1) Votava, Lauren E 19             2) r:0.34 Weiland, Becca 20       
     3) r:0.22 Zeiger, Blake 20         4) r:0.27 Caflisch, Erin 22       
     r:+0.73  11.81    23.65    11.02    23.02    11.17    23.53    11.08    22.99
  2 Arizona State University-AZ  'A'                       NT    1:36.38  
     1) Jonsdottir, Ingibjorg K 19      2) r:0.46 Spadoni, Marina 19      
     3) r:0.29 Chavez, Jaclyn 21        4) r:0.28 Barreto, Juanita 20     
     r:+0.72  11.93    24.24    11.57    23.98    11.73    24.03    11.82    24.13
  3 Arizona State University-AZ  'B'                       NT    1:37.55  
     1) Simonovic, Kat S 18             2) r:0.03 Friderichs, Jamie 19    
     3) r:0.19 Morgan, Jennifer 19      4) r:0.30 Zsiga, Kayra 20         
     r:+0.71  12.07    24.55    11.26    23.97    11.61    24.58    11.66    24.45
 -- University of Minnesota-MN  'B'                        NT   X1:36.22  
     1) Radecke, Monica M 21            2) r:0.39 Behrens, Tess 21        
     3) r:0.54 Hoch, Madeline 18        4) r:0.32 Raatz, Abigail 18       
     r:+0.76  11.66    24.05    11.73    24.13    11.91    24.29    11.41    23.75
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT   X1:37.54  
     1) Busack, Heidi J 21              2) r:0.34 Ste Marie, Devin 19     
     3) r:0.44 Marsh, Amelia 21         4) r:0.29 Schumacher, Allison 18  
     r:+0.74  11.75    24.54    11.40    24.28    11.68    24.84    11.21    23.88
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                        NT    1:23.08  
     1) Turner, Daryl D 18              2) r:0.36 Toomey, Derek 21        
     3) r:0.31 Miksch, Ryan 20          4) r:0.49 Gordon, Ian 18          
     r:+7.68  10.07    20.85     9.52    19.89    10.01    20.95    10.36    21.39
  2 Arizona State University-AZ  'A'                       NT    1:24.77  
     1) Bohus, Richard 20               2) r:0.23 Adalsteinsson, David 23 
     3) r:0.27 Dalby, Zac 20            4) r:0.26 Kao, Sean 19            
     r:+6.62  10.43    21.03    10.17    21.02    10.38    21.71    10.04    21.01
  3 Arizona State University-AZ  'B'                       NT    1:29.50  
     1) Sabau, Alex 18                  2) r:0.31 Worrick, Joe 18         
     3) r:0.10 Glander, Ryan 21         4) r:0.38 Braden, Gunner 18       
     r:+6.90  11.18    22.83    10.32    21.71    10.66    22.60    10.67    22.36
 -- University of Minnesota-MN  'B'                        NT   X1:24.51  
     1) Fair, Paul M 18                 2) r:0.24 Whitaker, Sandy 22      
     3) r:0.23 Brebrick, Daniel 21      4) r:0.23 Newenhouse, Carl 20     
     r:+6.74  10.40    21.40    10.14    21.19    10.16    21.34     9.89    20.58
 -- University of Minnesota-MN  'C'                        NT   X1:26.57  
     1) Busch, Noah J 18                2) r:0.13 Boston, Bryce 18        
     3) r:0.31 Orf, Nick 18             4) r:0.19 Bravence, Ben 20        
     r:+6.63  10.86    22.38     9.70    20.88    10.36    21.88    10.16    21.43
 -- University of Minnesota-MN  'D'                        NT   X1:29.71  
     1) Rafter, Jim J 20                2) r:0.31 Leiferman, RJ 19        
     3) r:0.14 Smith, CJ 20             4) r:0.27 Mills, Corey 20         
     r:+7.42  10.94    22.58    10.73    22.66    10.37    21.71    10.89    22.76
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. University of Minnesota             197   2. Arizona State University             94
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. University of Minnesota             190   2. Arizona State University             95

Mini Plans
Baseball Flex Plans
Raising Canes